VAZMENO TRODNEVLJE
Vazmeno trodnevlje je najznačajnije vrijeme u liturgijskoj godini kada kršćani slave otajstvo muke, smrti i uskrsnuća Isusa Krista. Vazmeno trodnevlje počinje Misom večere Gospodnje na Veliki četvrtak, dostiže vrhunac u Vazmenom bdijenju i završava večernjom molitvom na Uskrs.
Na Veliki četvrtak prestaju zvoniti zvona u crkvama i ne sviraju orgulje do Vazmenog bdijenja.
Veliki četvrtak je dan kada se spominjemo ustanove euharistije i svećeničkog reda tijekom Posljednje večere. Na Veliki četvrtak do podne nigdje u biskupijama nema župne mise, jer se svi svećenici nalaze sa svojim biskupima u mjesnim prvostolnicama na misi posvete ulja. Navečer počinje vazmeno trodnevlje, koje je najsvetije vrijeme u liturgijskoj godini. Na večernjoj misi prisjećamo se Posljednje večere Isusa sa svojim apostolima, njegove izdaje i ustanove dvaju sakramenata. Nakon što svećenik u četvrtak zapjeva Slavu, zvona se gase sve do Uskrsa, a nakon euharistije prenosi se Sveto otajstvo u pomoćni tabernakul, tako da pripazite prema kuda ste okrenuti kada kleknete pri ulazu u crkvu.
Veliki je petak jedini dan kada se ne slavi misa, nego se odvija poseban liturgijski obred. Petak je jedini dan uz Pepelnicu kada je zapovijedani post i nemrs. To je dan Kristove muke, smrti i pokopa. Tri su dijela obreda: služba riječi, klanjanje križu i sveta pričest. Služba riječi donosi nekoliko odabranih odlomaka Svetoga pisma. Evanđelje, koje se čita ili pjeva, je Muka po Ivanu. Poslije homilije (propovijedi) slijedi sveopća molitva vrlo stara oblika, iz 4. stoljeća. Slijedi klanjanje križu koje potječe iz Jeruzalema: poslužnici donose prekriveni križ koji se u tri stupnja razotkriva. Kod svakog stupnja pjeva se “Evo drvo Križa…” i odgovor zajednice “Dođite, poklonimo se!”. Pred oltarom slijedi klanjanje križu, vjernici dolaze pojedinačno poljubiti križ. Posljednji dio obreda je pričest. Oltar je bez križa, svijećnjaka, cvijeća i oltarnika, da se simbolizira Isusova muka i smrt, a vjernici se u crkvi okupljaju razmišljajući o Isusovoj muci.
Velika subota, liturgijski gledano, dan najveće napetosti i tišine. Navečer Velike subote odvija se vazmeno bdijenje. Vazmeno bdijenje počinje blagoslovom ognja ili službom svjetla. Blagoslivlje se vatra izvan crkve, na njoj se pali uskrsna svijeća koja označava Isusa Krista uskrsloga, naše svijetlo. Drugi dio bdijenja je Služba riječi. Čitanja svetopisamskih tekstova, pjevanje psalama, slušamo Božju riječ o stvaranju, kroz psalme hvalimo i slavimo Gospodina i njegova djela. Čitanja završavaju svečanom pjesmom Slava Bogu na visini i tada se oglase orgulje, sva zvona na crkvama, pale svijeće. Ovo je stvarni trenutak novoga čovjeka, novoga svijeta, novoga vremena – pobijeđeni su grijeh i smrt. Kršćani se pozivaju na radosno slavljenje Gospodina.
Raspored sv. Misa i obreda u našoj župi:
VELIKI ČETVRTAK – Misa Večere Gospodnje
Misa Večere Gospodnje je u 19 sati u župnoj crkvi, a pola sata prije je molitva krunice. Iza mise je klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu. Raspored za klanjanje je sljedeći:
- do 21 sat – klanjanje u tišini;
- 21 – 22 sata – D. Blatnica, G. V. Ograđenik, G. M. Ograđenik, Čerin i Čalići;
- 22 – 23 sata – G. Hamzići, D. Hamzići, Dragićina, D. M. Ograđenik, D. V. Ograđenik.
- 23 – 24 sata – Frama, Franjevački svjetovni red i svi pjevači iz župe.
Ovo je okvirni raspored kako bi u svako vrijeme netko bio pred Presvetim. Naravno, vi možete doći u vrijeme koje vama najviše odgovara, a ako želite možete ostati i cijelo vrijeme.
Važno je da svaka obitelj izdvoji jedan sat za Gospodina.
VELIKI PETAK – Obredi Velikog petka
(post i nemrs)
Na Veliki petak imat ćemo put križa za cijelu župu. Započinjemo ispred crkve u D. M. Ograđeniku u 16 sati. Kada dođemo do župne crkve uslijediti će obredi Velikog petka. Pozivamo sve župljane da se kao zajednica okupimo, na ovaj jako važan dan u godini, najprije na putu križa, a iza toga na obredima kada se pjeva Muka Gospodina našega Isusa Krista.
Taj dan se kupi milostinja za uzdržavanja Svetog Groba u Jeruzalemu.
VELIKA SUBOTA – Vazmeno bdijenje
Obredi Velike subote započinju u 20 sati. Pola sata prije moli se krunica. Na kraju svete mise je blagoslov jela. Molimo vas da ponesete svijeće.